Jak zrobić żywy las w słoiku?

Jak zrobić żywy las w słoiku?

Las w słoiku to miniaturowy żywy ekosystem, który symuluje naturalne środowisko lasu. To również ciekawy sposób na zbadanie interakcji między tymi organizmami a ich środowiskiem. Uczy o cyklach życiowych, adaptacji i ewolucji.

Las w zamkniętym słoiku lub butelce

Do wykonania lasu w zamkniętym słoiku będziesz potrzebować niewielu elementów, do najbardziej podstawowej wersji wystarczą:

 • zamykany szczelnie słoik lub dużą butelki o szerokim dnie,
 • żwir rzeczny lub bardzo drobne kamyczki,
 • węgiel aktywny,
 • ziemia, najlepiej o kwaśnym odczynie,
 • żywy mech i inne rośliny
 • szczypce do umieszczania roślin wewnątrz słoika,
 • dekoracje: kawałki drewna, kamienie, szyszki, kamienne figurki.

Jak układać warstwy w słoiku krok po kroku

 1. Dobrze oczyść słoik lub butelkę gorącą wodą i płynem do mycia naczyń.
 2. Wsyp na dno słoika warstwę żwiru (2-3 cm). Grubość poszczególnych warstw będzie zależała od wielkości pojemnika.
 3. Na żwir sypiemy cienką warstwę aktywnego węgla, który pomoże zapobiec gniciu roślin.
 4. Następnie dołóż warstwę ziemi – co najmniej dwa razy większą niż warstwę żwiru.
 5. Jeśli masz duży słoik, możesz ponownie nałożyć warstwę żwiru i ziemi.
 6. Wsadź do ziemi mech i wybrane rośliny. Jeśli robisz las w słoiku o wąskiej szyjce lub w butelce użyj do tego szczypiec.
 7. Dodaj otoczaki, kawałki drewna i inne dekoracje.
 8. Podlej całość niewielką ilością wody (około 0,5 szklanki).
 9. Wyczyść ścianki naczynia z resztek ziemi. Zakręć słoik i postaw w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu.

Zobacz też: Jakie właściwości ma kawa zbożowa?

Rośliny do lasu w zamkniętym słoiku

Do słoika najlepiej nadają się rośliny lubiące mało światła i dużo wilgoci. Powinny być to również rośliny karłowate i wolno rosnące, inaczej las szybko wymnie się spod kontroli i zbyt mocno zarośnie.

Do ogrodu w słoiku będą pasować:

 • żywy mech,
 • paprocie (Polypodiophyta),
 • pieniążek (Pilea peperomioides),
 • skrzydłokwiat (Spathiphyllum),
 • widliczka (Selaginella apoda),
 • palma koralowa (Chamaedorea elegans),
 • bluszcz (Hedera helix),
 • niedośpian (Hypoestes phyllostachya).

Jak dbać o las w słoiku?

Las w słoiku wymaga nieco pracy nie tylko przy jego tworzeniu. Choć bardzo dobrze radzi sobie z utrzymaniem wilgotności, potrzebuje od nas troski w innych aspektach:

 1. ZAMKNIĘTY OBIEG WODY. Słoika nie należy zostawiać bez zakrętki, gdyż utraci całą wilgoć potrzebną do utrzymania zamkniętego obiegu wody w swoim małym ekosystemie.
 2. KONTROLA WILGOTNOŚCI. Kontrolę wilgotności wystarczy zrobić raz na kilka tygodni. Wyjątkiem jest moment kiedy mamy młode sadzonki – wtedy zaleca się kontrolę co tydzień, gdyż potrzebują one więcej wody z ziemi.
 3. NASŁONECZNIENIE. Słoik powinien stać w miejscu jasnym, ale z rozproszonym światłem. Nie stawiamy go na oknie, jeśli wychodzi ono na południową stronę.
 4. ODPOWIEDNIE GATUNKI. Wybierz rośliny, które potrzebują takich samych warunków glebowych, ilości światła i wilgoci. W przeciwnym wypadku pojedyncze rośliny mogą obumierać po zamknięciu słoika.
 5. KONTROLA WZROSTU ROŚLIN. Rośliny będą dość szybko rosły, potrzebna będzie kontrola ich gęstości i przycinanie, tak aby jedne gatunki nie przysłaniały światła innym.
 6. GNICIE ROŚLIN. Sprawdzaj, czy rośliny nie gniją od zbyt dużej wilgotności. Dodanie aktywnego węgla do żwiru powinno zapobiec takiej sytuacji. Jeśli zaczęły gnić – otwórz słoik na kilka godzin i poczekaj, aż odparuje z niego część wody. Przy właściwej wilgotności szyby słoika są tylko lekko zaparowane i skrapla się na nich na tyle wody, by dało się dojrzeć, co znajduje się w środku.
 7. PLEŚŃ. Jeśli pojawi się pleśń – otwórz słoik i wyrzuć elementy pokryte pleśnią. Postaw słoik w słoneczniejszym i cieplejszym miejscu – pleśń rozwija się w wilgoci, trzeba ją przesuszyć. Jeśli to nie pomoże, wypróbuj preparaty ogrodnicze na pleśń i grzyby.
 8. USYCHANIE. Jeśli rośliny są suche – dolej wody do ziemi lub użyj spryskiwacza i polej liście. Przyczyną może być również niewłaściwie dobrana ziemia do konkretnych gatunków roślin.
 9. MUSZKI. W słoiku mogą pojawić się muszki „ziemiórki”. Są to charakterystyczne owady do roślin doniczkowych. Nie są niebezpieczne dla roślin, dopóki mają dostęp do wody. Jeśli jest zbyt sucho, muszki zaczynają podgryzać rośliny w poszukiwaniu wilgoci.

Las w otwartym szkle

Leśną kompozycję można stworzyć nie tylko w zamkniętym słoiku, ale również w otwartych szklanych naczyniach. Jednym z ciekawych rozwiązań jest wykorzystanie akwarium w kształcie kuli. Można postawić je na biurku lub powiesić na kwietniku w formie plecionej makramy.

Jakie rośliny pasują do otwartej szklanej kuli?

Przy otwartym pojemniku nie musimy koniecznie komponować roślin lubiących wilgoć. Możemy pójść w stronę suchych klimatów i stworzyć kompozycję z sukulentów (aloes, opuncja, kaktusy) na spodzie z piasku. Zacznij od tych roślin:

 • hiacynty,
 • bluszcze i paprocie,
 • pojedyncze orchidee,
 • kompozycje sukulentów (aloes, opuncja, kaktusy),
 • bonsai.

Przy komponowaniu otwartych naczyń z roślinami nie trzeba już układać tak wielu warstw i pilnować odpowiedniej wilgotności. Wystarczy pielęgnacja taka jak w przypadku roślin doniczkowych.

Nie jest potrzebny również mech do utrzymania wilgotności, bo będziemy naszą kompozycje regularnie podlewać.

Podobało się? Pokaż znajomym
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments