Czym zastąpić biały cukier?

Czym zastąpić biały cukier?

W ciągu ostatnich 50 lat spożycie cukru wzrosło o 200%. Jest częścią naszej codziennej diety i używamy go w wielu produktach spożywczych.
Spożywanie cukru wiąże się z otyłością, chorobami serca, cukrzycą i rakiem. Zmienia również nastrój, poziom głodu i nawyki związane ze snem. Oprócz tych negatywnych skutków konsumpcji cukru dla zdrowia ludzkiego, istnieją również problemy środowiskowe, takie jak wyczerpywanie się zasobów naturalnych, które wpływają na ekosystemy i bioróżnorodność.
Z tych powodów powinniśmy zastąpić biały cukier innymi zdrowszymi zamiennikami.

1. Ksylitol

Cukier brzozowy to cukier tylko z nazwy, z punktu widzenia chemii nie jest cukrem, tylko poliolem. Ma około 40% mniej kalorii niż zwykły cukier i o wiele niższy indeks glikemiczny (IG=8). Może być stosowany jako substancja słodząca dla osób z insulinoopornością i diabetyków. Stosuje się go do dosładzania gum do żucia – ma również działanie przeciwpróchnicze i przeciwbakteryjne. Poziom słodkości ksylitolu i cukru określa się jako 1:1. Można zaliczyć go do grona zdrowych słodzików.

2. Stewia

Słodzik pochodzenia roślinnego z zerowym IG i zerową kalorycznością! Jedna z najzdrowszych substancji słodzących dostępnych na rynku. Słodki smak uzyskuje się z łodygi i liści rośliny stewii, zwanej również ziołem miodowym. Stosuje się ją w niewielkich ilościach, gdyż jest 300 razy słodsza od cukru. Na opakowaniach produktów spożywczych stawia oznaczana jest jako dodatek do żywności o symbolu E960. Sporym minusem jest wyczuwalny roślinny smak po dodaniu do potraw, nie wszystkim będzie odpowiadał. Nie nadaje się zamiast cukru do ciast i innych wypieków, bo nie powoduje rozwoju drożdży, a w wysokiej temperaturze się karmelizuje. Nadmiar stewii wpływa drażniąco na jelita i może powodować biegunki.

3. Miód

Miód wykorzystywany jest w kuchni od pokoleń. Znany jest nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale również dzięki właściwościom prozdrowotnym. Jest to jeden ze zdrowych zamienników cukru – jednak nadal dość kaloryczny, miód dostarcza ok. 250-300 kcal na 100 g produktu. Świetnie nadaje się do słodzenia ciast, owsianek czy gorących napojów na bazie ziół i herbaty. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów miodów, do najpopularniejszych należą: wielokwiatowy, lipowy, gryczany, spadziowy czy wrzosowy. Do słodzenia można również wykorzystać słodki pyłek kwiatowy.

4. Melasa

Melasa powstaje jako produkt uboczny gorszej jakości przy produkcji rafinowanego cukru. Ma postać gęstego brązowego syropu w kolorze gorzkiej czekolady. Zawiera 30-40% mniej sacharozy niż biały cukier oraz ma niższy indeks glikemiczny (IG= 55). Zawiera wszystkie składniki odżywcze, które cukier utracił w procesie rafinacji, w tym sporo antyoksydantów. Jest z pewnością zdrowsza od cukru, ale nie można jednak jej jednoznacznie zaliczyć do zdrowych zamienników.

5. Syrop klonowy

Substancja słodząca o charakterystycznym dymnym posmaku i złocistym kolorze przypominającym miód. Pozyskuje się ją w mało inwazyjny sposób z kanadyjskich klonów. Syrop ma indeks glikemiczny określany jako średni (IG=65) i dostarcza około 260kcal/ 100g produktu. Poza walorami smakowymi ma również cenne składniki odżywcze: magnez, cynk i witaminy z grupy B.

6. Daktyle

Suszone daktyle są często wykorzystywane jako substancja słodząca do „zdrowych” batonów, ciastek czy granoli. Świetnie nadają się do dosładzania domowych wypieków i przetworów. Są mniej kaloryczne od cukru i mają niższy indeks glikemiczny (IG=47). Dostarczają także cennego błonnika pokarmowego oraz wiele witamin i minerałów – w tym całkiem spore ilości potasu (656 mg/ 100 g).

7. Erytrytol

Pierwszy słodzik na liście, który ma zerowy indeksy glikemiczny! Jest zatem bezpieczny dla osób z cukrzycą i innymi chorobami metabolicznymi. Podobnie jak ksylitol jest zaliczany do grupy alkoholi polisacharydowych. Sprzyja odchudzaniu – zawiera zaledwie 24 kcal/ 100 g, czyli 10 razy mniej niż ksylitol. Jest uważany za zdrowy zamiennik cukru. Można go z powodzeniem stosować uniwersalnie do słodzenia wszystkich potraw i napojów. Poziom słodyczy określa się jako 60-70% słodkości białego cukru.

8. Lukrecja

Substancja słodząca niewątpliwie dla koneserów. Znana głównie z „czarnych żelków” i landrynek o charakterystycznym posmaku zbliżonym do mięty. Poza kuchnią bywa stosowana również jako dodatek do ziołowych leków i kosmetyków. Pomaga również w zapobieganiu rozwoju próchnicy. Jej kaloryczność jest podobna jak cukru, jednak lukrecja jest 50 razy słodsza, co pozwala stosować jej znacznie mniej. Nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i dzieci do 4. roku życia.

9. Syrop z agawy

Syrop z agawy nie ma zbyt dobrej opinii, głównie dzięki wysokiej zawartości fruktozy, którą uznaj się za jedną z przyczyn otyłości. Indeks glikemiczny danej marki syropu będzie zależał właśnie od procentowego udziału fruktozy i tu również nie ma rewelacji, bo może on wynosić nawet do 70, czyli tyle ile ma zwykły cukier. Podobnie jest z kalorycznością, która wynosi prawie tyle samo co w przypadku białego cukru. Syrop z agawy nie jest zaliczany do zdrowych substancji słodzących.