Czy kolejność picia wpływa na kaca?

Czy kolejność picia wpływa na kaca?

Prawdopodobnie słyszałeś o pomyśle, że możesz być w stanie uniknąć kaca po prostu pamiętając, aby pić napoje alkoholowe w określonej kolejności.

Choć wiele osób osobiście uznaje, że to na nich działa, inni zastanawiają się, czy istnieją jakiekolwiek badania, które potwierdzają tę zasadę.

W tym artykule przyjrzymy się dowodom naukowym, aby ustalić, czy to powiedzenie ma jakiekolwiek podstawy w rzeczywistości.

Skąd się wzięła ta teoria?

Istnieje wiele potencjalnych źródeł na temat tego, jak powstało to popularne powiedzenie.

Jedna z hipotez mówi, że większość ludzi zaczyna wieczór od napojów o niższej zawartości alkoholu, takich jak piwo i wino, a następnie, w miarę upływu czasu, przechodzi do alkoholi wysokoprocentowych.

Jeśli więc zdarzy się, że pod koniec imprezy poczują się źle lub następnego dnia rano poczują się fatalnie, niektórzy mogą winić za to kolejność picia.

Inna teoria opiera się na założeniu, że wysoka zawartość alkoholu w mocnych trunkach, w porównaniu z piwem, powoduje szybszy wzrost poziomu alkoholu we krwi w krótkim czasie.

Dlatego też zakończenie wieczoru mocnym alkoholem po kilku godzinach picia piwa może szybko spowodować przekroczenie i tak już podwyższonego poziomu alkoholu we krwi, przyczyniając się do powstania kaca.

Teoria sugeruje również, że rozpoczęcie wieczoru od mocnego alkoholu i zakończenie go piwem może spowolnić kolejne skoki poziomu alkoholu we krwi, potencjalnie ograniczając nasilenie objawów kaca następnego dnia rano.

Szukasz wina, które umili czas spotkań z przyjaciółmi? Sprawdź bogatą ofertę win prosecco na wybieramwino.pl

Dlaczego kolejność picia raczej nie ma wpływu

Pomimo misternych teorii, kolejność spożywania napojów raczej nie ma wpływu na to, czy następnego dnia doświadczysz kaca.

Dzieje się tak dlatego, że alkohol zaczyna być wchłaniany do krwiobiegu, gdy tylko dotrze do żołądka. Tak więc cały alkohol, który wypiłeś poprzedniego wieczoru, zostanie wchłonięty na długo przed wystąpieniem kaca.

Tak długo, jak całkowita ilość spożywanego alkoholu pozostaje taka sama, nie ma powodu, dla którego picie mocnego alkoholu przed piwem miałoby chronić przed kacem bardziej niż picie piwa przed np. wódką.

Jeśli jednak dana kolejność picia konsekwentnie powoduje spożycie większej ilości alkoholu niż inna, może to być bardziej prawdopodobne, że następnego dnia spowoduje kaca.

Mimo że kolejność picia ma niewielki wpływ, wiele innych czynników może wpłynąć na ryzyko wystąpienia kaca:

Ilość alkoholu, którą wypijasz. Wysoki poziom alkoholu we krwi jest bardziej prawdopodobny do wywołania kaca.

Czy jadłeś. Picie na pusty żołądek powoduje, że alkohol szybko przemieszcza się z żołądka do jelit, gdzie może zostać jeszcze szybciej wchłonięty i spowodować wzrost poziomu alkoholu we krwi.

Jak często pijesz. Osoby intensywnie pijące są bardziej narażone na osiągnięcie wysokiego stężenia alkoholu we krwi, które prowadzi do kaca. Niektóre dowody sugerują również, że wielokrotne spożywanie dużych ilości alkoholu może zwiększyć nasilenie kaca.

Genetyka. Twoje geny mogą wpływać na sposób, w jaki Twój organizm metabolizuje alkohol i wpływać na to, jak alkohol może oddziaływać na na sen, nawodnienie, poziom cukru we krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych – wszystkie czynniki, które mogą wpływać na nasilenie kaca.

Palenie tytoniu. Kac może być częstszy u osób palących w porównaniu z osobami niepalącymi.

Co ciekawe, pomimo tych wszystkich czynników, okazuje się, że około jedna czwarta osób pijących alkohol nigdy nie doświadcza kaca.

Podsumowanie

W poszukiwaniu strategii zapobiegania kacowi pojawia się wiele mitów.

Jednym z nich jest rada, aby pić mocny alkohol przed piwem, ponieważ wydaje się, że takie postępowanie w niewielkim stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia kaca po nocy intensywnego picia.

Większe szanse na uniknięcie kaca daje niepicie na pusty żołądek, niepalenie papierosów oraz ograniczenie ilości i częstotliwości spożywania alkoholu.

Materiał Partnera