Wszystko co musisz wiedzieć o NFC
Praktycznie wszystkie dzisiejsze smartfony są wyposażone w technologię NFC. Bez względu na to, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, Twój telefon prawdopodobnie używa NFC właśnie teraz. Ale nie martw się – NFC zużywa minimalną ilość baterii i mocy obliczeniowej, oferując jednocześnie wiele korzyści, które poprawiają funkcjonalność Twojego urządzenia.
Choć NFC jest powszechnie stosowane w aplikacjach do płatności peer-to-peer i przesyłania danych, ma o wiele więcej zastosowań, które mogą ułatwić Ci życie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz w pełni wykorzystać możliwości NFC w swoim telefonie.
Co to jest NFC?
NFC to skrót od angielskiej nazwy near-field communication (komunikacja bliskiego pola). Umożliwia ona telefonom, tabletom, laptopom i innym urządzeniom łatwą wymianę danych z innymi urządzeniami wyposażonymi w technologię NFC. Wywodzi się ona z technologii identyfikacji radiowej (RFID). To właśnie RFID kryje się za kartami skanującymi, dzięki którym codziennie wchodzimy do biura.
NFC jest bardzo podobne do RFID, ale NFC jest ograniczone do komunikacji w promieniu około 10 cm, dlatego trzeba trzymać telefon tak blisko czytnika zbliżeniowego, jeśli korzystasz z Apple Pay lub Google Pay. Większość ludzi uważa, że niewielki zasięg NFC to duża zaleta w zakresie bezpieczeństwa, i jest to jeden z powodów, dla których NFC zyskało popularność jako bezpieczna alternatywa dla kart kredytowych. Technologia ta może być jednak wykorzystywana nie tylko do kupowania hot-doga w Żabce. NFC umożliwia także przesyłanie danych, takich jak filmy, dane kontaktowe i zdjęcia, między dwoma urządzeniami obsługującymi NFC.
Jak działa NFC?
W przeciwieństwie do Bluetooth, NFC nie wymaga ręcznego parowania ani wykrywania urządzeń w celu przesyłania danych. Połączenie NFC jest nawiązywane automatycznie, gdy inne urządzenie NFC znajdzie się w określonym wcześniej zasięgu 10 cm. Po znalezieniu się w zasięgu, oba urządzenia natychmiast komunikują się i wysyłają komunikaty. Głównym sposobem korzystania z tej technologii są płatności zbliżeniowe. Jak dokładnie to działa?
Płatności mobilne
W miarę jak stopniowo przechodzimy do świata bezgotówkowego, płatności mobilne stały się popularną metodą transakcji. Dzięki współpracy z bankami i technologii biometrycznej wbudowanej w większość nowoczesnych smartfonów, dokonywanie płatności mobilnych jest bezpieczne i wygodne. Umieszczenie smartfona w odległości mniejszej niż 10 cm od czytnika zbliżeniowego w sklepie spowoduje wyświetlenie cyfrowego portfela/aplikacji bankowej i poprosi o potwierdzenie płatności. W przypadku Apple Pay oznacza to umieszczenie palca na przycisku Home, w którym znajduje się funkcja Touch ID, lub dwukrotne naciśnięcie przycisku zasilania, aby zeskanować twarz za pomocą Face ID.